Головні новини

Що можна і чого не можна буде робити в Електронному кабінеті військовозобов’язаного

18 травня в Україні починає працювати нова система обліку військовозобов’язаних – у повну силу запрацює спеціальний реєстр “Оберіг”, а оновити свої дані потенційні рекрути зможуть в електронному кабінеті.

Досі оновити свої дані можна було лише безпосередньо в територіальному центрі комплектування (ТЦК), самі ж дані призовників там зберігалися у вигляді старих паперових картотек, де інформація часто була неактуальною.

Саме через це, як твердять військові, ТЦК надсилали повістки людям, які вже давно воюють чи загинули, або ж змушені були “відловлювати” людей на вулиці.

Відповідно до нового закону, тепер для обліку  військовозобов’язаних запрацює спеціальний реєстр, куди автоматично мають підтягнутися дані з численних реєстрів, які вже існують в Україні.

Але це не звільняє людей від обов’язку актуалізувати свої дані. Відповідно до нового закону про мобілізацію, в них буде лише 60 днів, щоб пересвідчитись, що всі дані в системі ТЦК – актуальні.

Зробити це можна буде в самих ТЦК, як раніше, але також в Центрах надання адміністративних послуг та в електронному кабінеті.

Що таке електронний кабінет і що там буде?

Електронний кабінет громадянин зможе скачати на свій мобільний телефон. Там потрібно буде авторизуватися та заповнити обов’язкові поля – актуальний номер телефону, електронну пошту та фактичну адресу проживання.

Там же в особистому кабінеті можна буде перевірити, що за інформація завантажилася по громадянину з інших реєстрів.

У кожному кабінеті мають бути дані щодо повного імені, адреси, дати народження призовника. А також його сімейного стану, кількості дітей, місця роботи, освіти, стану здоров’я, наявності судимостей чи інвалідності тощо.

Будуть і саме військові дані – чи брала людина участь в бойових діях, чи має військове звання, освіту, яка в неї військова спеціальність тощо.

Якщо з реєстрів завантажилася неактуальна інформація – наприклад, людина за цей час встигла одружитися і народити третю дитину, що дає право на відстрочку в службі, військовозобов’язаний зможе оновити ці дані.

І якщо раніше для цього требу було відстояти чергу в ТЦК, тепер це можна бути зробити онлайн дистанційно, в тому числі з-за кордону.

В чому проблема?

Головна претензія до електронного кабінету – він не звільнить від потреби проходити військово-лікарську комісію (ВЛК).

Відповідно до нового закону про мобілізацію, більшості військовозобов’язаних доведеться проходити ВЛК заново. І зробити це онлайн не вийде.

Зокрема, новий закон скасовує поняття обмежено придатні, усім людям з таким статусом доведеться проходити ВЛК заново. Комісія визнає їх або придатними, або непридатними.

Крім того, заново доведеться проходити ВЛК тим, хто отримав висновок про непридатність під час повномасштабного вторгнення.

Також ВЛК доведеться пройти тим, у кого не було актуального висновку комісії раніше. Тобто уникнути цієї процедури не вийде.

Які санкції?

За законом, про усі зміни, які стосуються військовозобов’язаного, громадяни мають повідомляти в семиденний термін. Якщо цього не зробити, доведеться сплатити штраф, який складає 50—100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це 850—1700 гривень.

Але якщо протягом 60 днів після набуття чинності нового закону про мобілізацію призовники продовжать ігнорувати вимогу закону, штраф зросте до 300—500 неоподатковуваних мінімумів (5100—8500 гривень).

ЗСУ
ЗСУ. Джерело фото: t.me/V_Zelenskiy_official

Іван Мазур

Засновник та керівник сайту "Редактор"

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *