Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявила, що має намір зняти з озброєння протиракетні комплекси американського виробництва Patriot. І це саме тоді, коли Україна відчайдушно шукає варіанти посилити свою протиповітряну оборону через регулярні удари Росії.
Комплекси Patriot (йдеться, за різними даними, про 4-8 батарей) планують повністю вивести з експлуатації протягом наступних місяців, орієнтовно до липня 2024 року, повідомляє Times of Israel з посиланням на оборонне відомство Ізраїлю.
Офіційний Тель-Авів пояснює своє рішення з тим, що для ЦАХАЛу ці системи неефективні, але дорогі та складні в обслуговуванні. В останні роки, як твердить видання, вони буквально “припадали пилюкою” на складах.
“Петріоти” замінять на більш ефективні та передові системи — “Залізний купол” та “Праща Давида”.
Варто зазначити, що більшість систем, що стоять на озброєнні Ізраїлю, старої версії MIM-104D (PAC-2/GEM+), як зазначає портал Defense Express, тобто не здатні перехоплювати балістичні цілі.
За 30 років Ізраїль використав системи лічені рази, повідомляють профільні портали щодо ринку озброєнь. Комплекси, головне призначення яких збивати ворожу авіацію, в умовах специфіки військових дій в Ізраїлі виявилися позбавленими сенсу.
Фактично ними збивали лише дрони, що, зважаючи на ціну обслуговування та ракет до цього комплексу, виглядає малораціональним.
Більш передові системи – “Залізний купол” та “Праща Давида” — значно більш ефективні, особливо зважаючи на місцеву специфіку.
Чи отримає ізраїльські Patriot Україна?
Заява ЦАХАЛ збіглася в часі з гострою безпековою кризою в Україні, яка потерпає від комбінованих ракетних ударів Росії по своїй території.
Офіційний Київ в останні тижні на всіх рівнях закликає західних партнерів посилити українське ППО, щоб захистити обласні центри та великі інфраструктурні об’єкти, які стають головною ціллю Росії.
Засобів ППО, що є в наявності в Україні зараз, для захисту неба недостатньо. У 2023 році Україна отримала два дивізіони ЗРК Patriot від США. Згодом Німеччина повідомляла про поставку ще двох систем.
Ці ЗРК здатні збивали російські літаки та значній відстані, балістичні та навіть гіперзвукові ракети, зокрема, “Кинджал”.
Їхня наявність в Україні дозволила відносно захистити Київ, але коли Росія посилила комбіновані удари по інших обласних центрах та стала системно вибивати енергетичну та портову інфраструктуру України, стало зрозуміло, що цього недостатньо.
Президент Володимир Зеленський, звертаючись до партнерів, просив “щонайменше” сім “Петріотів”. Це, на його думку, серйозно змінило б безпекову ситуацію в Україні.
25 систем Patriot по шість-вісім батарей в кожній могли б “повністю” закрити небо України, вважають на Банковій.
Західні партнери – США, Нідерланди, Німеччина тощо – висловлювали готовність шукати для України такі системи, в тому числі викупити в інших країн, якщо доведеться.
Водночас Ізраїль послідовно відмовляється постачати Україні будь-які види озброєння через непрості відносини з Росією, тому очікувати, що ізраїльські Patriot Тель-Авів передасть Україні, експерти не радять.
Відразу після новини від ЦАХАЛ українські активісти в Ізраїлі звернулися до уряду країни з закликом передати “Петріоти” Україні. Але малоймовірно, що це змінить політику щодо українського питання.
Виходом може бути рішення союзників викупити ці системи в Ізраїлю для України з подальшою модернізацією.
Але поки що цей сценарій не коментували ані у Вашингтоні, ані в європейських країнах.
Як повідомляв «Редактор», у Повітряних силах ЗСУ розповіли про можливість випуску ракет до Patriot в Україні.