Головні новини

У Раді хочуть дозволити використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військових

У Верховній Раді України зареєстрований законопроєкт, який дозволить зберігати і використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців.

Законопроект №10448 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду Українського народу» розроблений для захисту інтересів захисників та їхніх родин, повідомив народний депутат, голова Комітету Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, передає пресслужба парламенту.

За словами Радуцького, у листопаді 2023 року парламент прийняв закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)» (№3496-IX), який дає змогу українським героям, що на фронті втратили репродуктивну функцію, зберігати коштом держави біоматеріал у кріобанках та народжувати дітей.

«Але в цьому законі не було врегульоване питання постмортальної репродукції, тобто народження дитини після загибелі військового. Як і обіцяв, подаємо окремий законопроєкт для врегулювання цього важливого питання», — зазначив нардеп.

Він також зауважив, що навесні 2023 року комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування вносив на розгляд парламенту законопроект №6475-д, який комплексно врегульовував питання допоміжних репродуктивних технологій, зокрема, посмортальної репродукції,  передбачаючи можливість зберігання та використання біоматеріалів після загибелі їх власника, у разі наявності нотаріально завіреного розпорядження загиблої особи.

Але, за словами Радуцького, в травні 2023 року Рада відхилила цей законопроєкт.

«Тому було напрацьовано новий (№ 10448), де автори прописали чіткий та детальний алгоритм цієї процедури», — зазначає нардеп.

Радуцький також пояснив, як буде працювати постмортальна репродукція.

По-перше, за його словами, захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, мають заповнити відповідне розпорядження (його форму після ухвалення закону затвердить Кабінет міністрів України).

Це дасть змогу, за словами нардепа, запобігти додатковим затратам на нотаріальні послуги, а уніфікований підхід — неоднозначності тлумачення такого розпорядження.

По-друге, як зазначає Радуцький, для визнання батьківства та поширення на таких дітей пільг вносяться зміни до статті 281 Цивільного кодексу України та статті 123 Сімейного кодексу.

Також додається, що захисник може розпорядитися репродуктивними клітинами, написавши відповідне розпорядження на випадок смерті, а також застосувати допоміжні репродуктивні технології.

Ця фізична особа визнається батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини.

По-третє, як зазначає нардеп, у випадку загибелі захисника чи захисниці репродуктивні клітини коштом держави зберігаються протягом 3 років.

Після закінчення цього терміну подальше зберігання може бути продовжене коштом іншої особи, яка вказана у розпорядженні.

ЗСУ
ЗСУ. Джерело фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Раніше «Редактор» повідомляв, що у Раді збираються скасувати посмертну утилізацію біоматеріалів військових.

Іван Мазур

Засновник та керівник сайту "Редактор"

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *