Головні новини

Україна наростила удари по стратегічним об’єктам ядерної системи Росії

Україна вдруге за місяць атакувала російську стратегічну станцію радіолокації раннього попередження «Воронеж-ДМ» (втретє, якщо рахувати атаку на РЛС «Контейнер» в квітні). Хоча безпосередньої ролі на театрі бойових дій в Україні такі РЛС не відіграють, але значення цих ударів, що вже стали системними, більш ніж серйозне.

Про перший удар по РЛС «Воронеж» в місті Армавір Краснодарського краю стало відомо 23 травня, його підтвердили і джерела в Україні, і російська влада.

Друга атака відбулася в ніч на 27 травня в Оренбурзькій області. Її особливість полягає ще й в тому, що уражена станція розташована за 1800 км від кордону з Україною. Джерела в ГУР МО повідомили українському виданню «Схеми», що йдеться про атаку українських дронів. Для них це рекордна дальність удару.

Російська сторона підтвердила, що така атака мала місце, хоч і не коментувала наслідків удару. Втім, супутникові знімки вказують на те, що пошкодження стаціонарної РЛС такі мали місце.

Що таке РЛС «Воронеж-ДМ» і чому вона така важлива

Загоризонтні радіолокаційні станції «Воронеж-ДМ» працюють наче величезні радари надвеликої дальності дії. Йдеться про відстань в понад 6 тис. кілометрів.

Їхня особливість в тому, що вони — частина стратегічної оборони Росії. Ці комплекси здатні попереджувати і виявляти ядерні загрози, йдеться про балістичні, крилаті ракети. Навіть більше — вони здатні «вести» об’єкти в космосі.

Такі РЛС — штучний товар. В Росії, за оцінками експертів, не більше 10 таких станцій, на те, щоб збудувати та ввести в експлуатацію одну «Воронеж-ДМ» потрібні роки.

Колишній голова «Роскомосу» Дмитро Рогозін визнав, що атака на «Воронеж» на Кубані — удар по ключовому елементу бойового управління стратегічними ядерними силами Росії.

«Вашингтону доведеться відповісти по повній за те, що сталося. Ми стоїмо не те, що на порозі, а вже на краю», — обурюється він.

Мовляв, далі лише «крах стратегічної безпеки ядерних країн».

РЛС «Воронеж»
РЛС «Воронеж»

Чому такі атаки важливі і що це значить для України?

Однозначної оцінки, чому Україна обрала саме ці РЛС для атак, немає. Прямого впливу на театр воєнних дій в Україні вони не мають.

Експерти, опитані британським виданням Telegraph, припускають, що ці РЛС Росія може використовувати, щоб побачити пуски ракет ATACMS, які нещодавно поставили в Україну Сполучені Штати.

«Стратегічно логіка є», — визнає старший науковий співробітник Центру досліджень безпеки при ETH Zurich Мауро Гіллі.

Американський експерт з ядерних озброєнь Ганс Крістенсен натомість вважає, що це «не надто мудре рішення з боку України».

Мовляв, це має сумнівну користь для України з військової точки зору, але може посилити ядерну напругу між Росією та Заходом.

Якщо Захід сприйме такі удари з боку України як загрозу для себе, це може негативно позначитись на перспективах України отримати дозвіл бити зброєю союзників по території Росії. Такі дискусії саме ведуться і вперше на високому рівні допускають можливість таких ударів.

Втім українські експерти припускають, що ураження російських стратегічних систем ядерної безпеки Україна цілком могла завдавати у координації із союзниками, наприклад із Вашингтоном.

«Думаю, що ми разом з американцями приділяємо увагу російським системам космічного зв’язку для того, щоб не все було так стабільно, як вони сподівалися», — припускає авіаційний експерт і провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко в коментарі Радіо NV.

Невипадковим він вважає також обраний час ударів. Адже 21 травня Росія демонстративно проводила ядерні навчання — підготовку та застосування нестратегічної ядерної зброї.

«Виведення їх з ладу має трішечки, так би мовити, подіяти на нервову систему російської протиракетної оборони. От вони почали там ядерні навчання, а у відповідь отримали, скажімо так, синець під оком», — пояснює експерт.

Романенко також спростував іншу теорію, що бити по РЛС потрібно, щоб росіяни не побачили прибуття до України літаків F-16.

«На екрані радіолокатора немає жодної різниці між F-16 і будь-яким іншим українським літаком, що піднявся в повітря. Вони бачать, власне, просто об’єкт в повітрі», — зазначає він.

Військовий оглядач Денис Попович погоджується, що такі удари «осліплюють» Росію. Але крім того, на його думку, вони ослаблюють Росію. Адже Москва не дала ніякої відповіді попри те, що Україна атакувала вже по суті ядерну інфраструктуру РФ.

«Тобто фактично вона мала, згідно зі своєю військовою доктриною, завдавати ядерного удару, але вони цього не роблять. З політичної точки зору цей удар означає, що жодних червоних ліній, які Російська Федерація собі малює, вона не збирається виконувати. Тобто острах щодо ядерної ескалації є безпідставним з боку наших західних партнерів», — зазначає він.

Зрештою, руйнування системи виявлення ядерної ракетної загрози в Росії може стати кроком до примушення Москви до миру, вважає російський блогер Анатолій Несміян.

«Це ще один крок, що наближає до майбутнього ультиматиму, який висунуть Кремлю», — коментує він новину про останній удар.

Іван Мазур

Засновник та керівник сайту "Редактор"

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *