У мережі ширяться новини щодо того, що в новому законопроєкті про мобілізацію, який саме готує до другого читання Верховна Рада, передбачена мобілізація для людей від 18 років.
«Редактор» пояснює, чи справді це так.
Про те, що новий урядовий законопроєкт легалізує мобілізацію 18-річних юнаків, оголосив депутат Верховної Ради Дмитро Разумков – колишній спікер парламенту та соратник Володимира Зеленського, якого восени 2021 року чинна влада фактично виключила зі своєї команди.
У своєму телеграмі від також заявив, що цю інформацію начебто підтвердив представник генштабу.
«Якщо законопроєкт буде ухвалений в такому вигляді, то 18-річна дитина, що пройшла базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу, автоматично стане військовозобовʼязаною і її зможуть відправити на фронт», — заявив він.
Таку політику Разумков назвав загрозою “генофонду та майбутньому держави”.
Чи справді це так?
Передусім треба розуміти, що немає розуміння, як виглядатиме остаточна версія закону. Ініціативу ухвалили лише в першому читанні і відтоді до неї подали понад 4 тис. правок. Профільний комітет досі їх розглядає, і процес може зайняти ще кілька тижнів.
У першій версії законопроєкту, яку проголосували в першому читанні про мобілізацію 18-річних не йдеться.
Громадяни цієї вікової категорії згадуються в документі лише в контексті базової військової підготовки та базової військової служби.
Річ у тім, що законопроєкт стосується не лише нових правил мобілізації, але також і домобілізаційної підготовки.
Якщо досі в Україні цю роль виконувала строкова служба, новим законопроєктом пропонують строкову службу скасувати і всіх строковиків розпустити по домівках.
Натомість пропонують запровадити базову військову підготовку чи базову військову службу. Вона не передбачає мобілізації чи участі в бойових діях. Хіба що йдеться про добровільне бажання рекрутів.
Така підготовка триватиме під трьох до п’яти місяців. Пройти її можна буде в будь-який час з 18 до 25 років. Умовно, якщо хлопець – студент і навчається у ВНЗ, він зможе пройти підготовку при своєму навчальному закладі або в одній з військових частин вже після закінчення навчання.
На військовий облік хлопці, як і раніше, повинні ставати до досягнення 17-річного віку.
Мобілізація, відповідно до нового законопроєкту, можлива лише з 25 років (за чинним законодавством, з 27 років).
Те, що в документі з’явилася якась норма, яка дозволяє примусово мобілізувати 18-річних, спростовує також депутат від «Слуги народу», член комітету з питань нацбезпеки й оборони Юрій Здебський в коментарі Ліга.нет.
За його словами, Разумков «хитрить і перекручує», а до 25-річчя юнаків, навіть тих, хто пройшов базову підготовку, «ніхто не буде хапати».
Водночас, слід додати, що малоймовірно, що такі зміни наважилися б внести в документ. Питання посилення мобілізації і знищення призовного віку – надзвичайно дражливе і непопулярне в суспільстві.
Зважаючи, що навіть нинішній законопроєкт про мобілізацію влада наважилася внести в парламент лише з другої спроби і від імені уряду, а не президента, навряд у документ внесуть настільки неоднозначну норму.
Хоча чимало військових підтримують зниження віку мобілізації більш радикально, а не до 25-ти. Раніше звучали оцінки від президента, що для того, щоб перекрити втрати і майбутню демобілізацію тих, хто служить давно, знадобиться додаткова мобілізація майже 500 тис. рекрутів.
26 березня 2024 року близько 16:00 народний депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко повідомив, що правка, яка могла дозволити мобілізувати 18-річних, як тільки б вони пройшли базову військову підготовку, справді надходила до парламенту. Але 26 березня профільний комітет Ради її відхилив, тож, версія, проголосована в першому читанні, залишається чинною.
ЗСУ. Джерело фото: t.me/GeneralStaffZSU
Як повідомляв «Редактор», раніше у Раді розповіли про дискусії навколо демобілізації після 36 місяців служби.
Запис Мобілізація у ЗСУ з 18 років: чи справді це передбачатиме новий закон спершу з’явиться на РЕДАКТОР.